Home » Aktualności » Warsztaty „ROBOKOD na pograniczu”

Warsztaty „ROBOKOD na pograniczu”

W dniach 13-15 października 2020 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty będące podsumowaniem projektu, realizowanego ze stroną czeską – „ROBOKOD na pograniczu” – „ROBOKÓD PŘES HRANICI”.

ZŠ w Šenovie

Prowadzący warsztaty to Daria Szyjka, Norbert Szyjka, właściciele firmy Centrum Kreatywne Future, zajmującej się robotyką, programowaniem oraz animacją czasu wolnego, a także zawodowa programistka Ivanna Paluch, pracująca w branży szkoleniowej w zakresie nauki programowania dla dzieci i dorosłych.

Odbyły się zajęcia z Lego Mindstorms, na których  zajęciach dzieci budowały Draving Base-a. Zbudowały robota jeżdżącego, który może skręcać. Po dodaniu czujnika odległości robot potrafił omijać przeszkody. Nauczyły się, czym jest port Wejścia – Wyjścia oraz pojęć : wiersz poleceń, czekaj aż , pętla. Wykonywały zadania na programowanie z możliwością kreatywnego krótszego wykonania.

Na zajęciach z robotyki WEDO dzieci budowały i programowały lwa, który siadał i wstawał czyli reagował ma czujnik wychylenia. Poznały też robota Dasha i Dota. Na początku sprawdzały działanie robota, zobaczyły, że można mu zmieniać kolory uszu oraz naszyjnika. Na warsztatach udało im się zrobić także miniwyścig robotów, następnie przeszły do programowania. Zadaniem uczestników było zaprogramować robota tak, aby zrobić nam kwadrat, prostokąt czy gwiazdkę, a to wszystko w języku angielskim.

Programowały też ozoboty. Ich zadaniem było zaprogramowanie pszczoły, aby „latała” od kwiatka do ula za pomocą odpowiedniej sekwencji kolorów. Robot zatrzymywał się, przyspieszał, zwalniał i robił piruety. Dzieci przy programowaniu robota ćwiczyły małą motorykę i uczyły się dokładności.

Z Robotem DOC programowały na planszach za pomocą odpowiednich przycisków umieszczonych na głowie robota, w ten sposób, aby np. pojechał z litery R do litery W albo, aby poszedł do kina, ale najpierw wziął bilet.

Programowania ozobotów i w Scratchu uczyli się też nauczyciele, były one transmitowane w czasie rzeczywistym dla partnera czeskiego.

Wymienione zadania zostały włączone w działania Europejskich Dni Kodowania.

Warsztaty kodowania Warsztaty kodowania

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031